هیچ محصول به در سبد خرید موجود نیست

اتاق کودک

حلقه درب مینی مینی
اتاق خواب کودک حریم امنی است که او را برای ورود به دنیای بزرگ اجتماعی آماده می‌کند

پدر و مادرها خیلی خوب این موضوع را درک می‌کنند که برای تربیت درست فرزندشان باید از همان روزهای آغازین دست به کار شوند. همه آن‌ها دوست دارند که فرزندشان در محیط اجتماعی توانایی‌های خود را بروز دهد و به قول معروف بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد؛ توانایی‌های مانند استقلال، برقراری روابط سالم و مفید، داشتن هدف و برنامه ریزی و شجاعت و انسانیت.

نقش اتاق مستقل کودک را در تربیت فرزندتان جدی بگیرد؛ طراحی و چیدمان متفاوت این اتاق، به کودک این احساس را می‌دهد که صاحب یک اتاق است که نسبت به وسایل داخل آن احساس مسئولیت می‌کند و می‌تواند با دوستانش در این مکان بازی کند. او نخستین جلوه‌های رفتارهای اجتماعی سالم را در همین فضا و در کنار اسباب بازی‌هایش تجربه خواهد کرد.

شاید یکی از نگرانی‌های پدر و مادرها تهیه هزینه ایجاد محیطی امن و کودکانه برای فرزندشان باشد. لازم است بدانیم که صرفا وسایل گران قیمت و حجیم و با طراحی‌های پیچیده نیستند که این فضا را می‌سازند. نکته مهم در طراحی اتاق کودک سادگی و خوشایند بودن آن برای کودک است. تنها با جست و جو و تحقیق درست و با حوصله می‌توان چنین فضایی را ایجاد کرد. توجه به چند مورد اساسی در تدارک لوازم اتاق کودک ضروری است.

انتخاب تم (زمینه) کلی

رنگ‌های ملایم، شاد و آرام‌بخش به ویژه رنگ مورد علاقه کودک با تصویرهایی از شخصیت‌های کارتونی یا حیوان‌ها و اسباب بازی‌های موردعلاقه کودک تم کلی اتاق را می‌سازد. از طرفی استفاده از وسایلی که کودک آن ها را از آن خود و اتاقش بداند، کمک می‌کند تا او احساس مثبتی نسبت به اتاق خودش داشته باشد؛ مثلا قاب عکس کودک و یا پرچسب آن که به دیوار نصب می‌شود.

ست اتاق کودک مینی مینی
سرویس مخصوص خواب برای کودک

سرویس خوابی که با اندازه کودکانه و طرح‌های فانتزی طراحی شده باشد، خوابیدن را برای کودک دلنشین‌تر می‌کند.

نور و روشنایی

روشنایی اتاق کودک باید استاندارد باشد تا ضمن ایجاد نور کافی چشمان او را اذیت نکند؛ علاوه بر این روشنایی‌های جانبی نیز می‌تواند به جذاب‌تر شدن فضا کمک بکند. استفاده از آباژور، لوستر و چراغ شب خواب با نوری ملایم و ترجیحا هماهنگ با تم کلی اتاق هم برای کودک دلپذیر است و هم به ایجاد احساس امنیت به خصوص شب‌ها کمک می‌کند. یادمان باشد که برای کودکان دور شدن از آغوش گرم مادر و خوابیدن در اتاقی جداگانه کار راحتی نیست.

اتاق کودک
آرامش و نظم

والدین با سپردن بخشی از کنترل اتاق به فرزندشان به او کمک می‌کنند تا منظم بودن را یاد بگیرد. وسایلی مانند ویترین، قفسه، کمد، جعبه، سطل و مواردی از این دست باعث می‌شود کودک بداند که هر چیزی جای مناسب خود را دارد؛ البته که طرح هماهنگ این وسایل در جلب توجه کودک به آن‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود. این کار در نهایت باعث تمیزی اتاق می‌شود که از موارد مهم برای آرامش کودک در اتاق شخصی‌اش است.

ایمنی و امینیت کودک

پدر و مادرهای عزیز باید حتما به این مورد توجه بکنند که صرفا هزینه کردن نیست که به کودکشان انرژی می‌دهد. در چیدن اتاق کودکتان بیش از هر چیزی ایمنی روانی و جسمی او را در نظر داشته باشید. وسایل باید طوری طراحی و چیده شوند که هیچ خطری برای کودکان کنجکاو و بی‌تجربه نداشته باشند؛ به طور مثال آباژورهای ایستاده یا ویترین‌های سبک ممکن است در اثر شیطنت کودک و هل دادن آن خطرساز شوند.

همه پدر و مادرها همواره به دنبال بهترین راهکارها برای ساختن بهترین آینده برای فرزندشان هستند. تربیت و پرورش کودک در سال‌های اولیه تولد بنای نخست زندگی فرزندان را می‌سازد. با یک فضاسازی امن و شاد و زیبا و آرام در یک اتاق محیطی سالم برای پرورش کودکان بسازید. دقت و حوصله شما در این مورد ضامن بهترین آینده برای دلبندتان است.

 

ترگل

محصولات نمدی پیکو انتخابی مناسب برای اتاق کودکان شما هستند که با زیبایی و در نظر گرفتن مسائل ایمنی طراحی شده اند.

 

 

منابع:

  1. پیشنهاد روان شناسان
  2. توصیه هایی برای اتاق کودکان